ИНКЛУЗИВНА БИЦИКЛИСТИЧКА ВОЖЊА СПОЈИЛА ГЕНЕРАЦИЈЕ И ЉУБИТЕЉЕ ПРИРОДЕ
У оквиру пројекта Inclusive Border Cycling (IBC), који се реализује кроз #DanubeRegionProgramme, данас је у Апатину одржан инклузивни бициклистички излет који је окупио чланове Удружења „Бреза“, представнике „Сребрне генерације“, младе и бројне љубитеље бициклизма и боравка у природи.

Учесници су возили до Специјалног резервата природе „Горње Подунавље“, где су обишли стару рибарску кућу и имали прилику да сазнају више о некадашњем животу рибара који су на овом подручју боравили и радили. Током обиласка упознати су и са богатством биљног и животињског света који ово заштићено подручје чини једним од најзначајнијих природних драгуља Србије. Програм је настављен ручком у купусинском Ловачком дому, а потом и посетом излетишту Арка.

Сунчан дан и пријатна атмосфера додатно су употпунили догађај. Било је лепо видети како заједно возе и друже се различите генерације, потврђујући да бициклизам представља много више од рекреације – прилику за упознавање, повезивање и активно провођење времена у природи.

Чланови Удружења „Бреза“ за све учеснике припремили су наруквице које симболизују учешће у пројекту, док се сам догађај надовезао на активности волонтирања које пројекат промовише као важан сегмент укључивања грађана у друштвене активности.

Менаџерка пројекта Рената Куруц истакла је да је један од кључних циљева пројекта креирање туристичке понуде на транснационалним рутама Дунавског региона намењене сребрној генерацији, као и успостављање међугенерацијских волонтерских програма који имају важну улогу у тестирању и одржавању бициклистичких рута широм Дунавског региона. Пројекат истовремено подстиче повезивање људи кроз заједничке активности, промоцију здравих стилова живота и боље упознавање природних и туристичких вредности подручја у којем живимо.

Данашњи излет показао је да се најлепше успомене стварају управо у природи, кроз дружење, кретање и откривање занимљивих прича из непосредног окружења. Учесници су уживали у вожњи кроз пределе Горњег Подунавља, а кући су понели нова познанства и нова сазнања о природном и културном наслеђу које се налази на свега неколико километара од њихових домова.


